Alanvaihtajan menestystarina – Franco Qian löysi uralleen uuden suunnan Taitotalosta Opiskelijatarina

Kemiantekniikan diplomi-insinööri Franco Qian haki Taitotalon työvoimakoulutukseen opiskelemaan ohjelmistoalaa. Kemian alan työllisyystilanne on haastava. Franco ei työllistynyt alalle, joten hän halusi opiskella ammatin, jonka työllisyystilanne on hyvä.

10.3.2025

Franco Qian

32-vuotias Franco Qian aloitti tammikuussa 2024 Python-ohjelmoijakoulutuksen Taitotalossa. Koulutuksen tavoitteena on antaa valmiudet sovellusohjelmoijana työskentelyyn. Koulutuksessa suoritetaan tieto- ja viestintätekniikan perustutkinnon osatutkinto ohjelmointi. Koulutuksen kesto on keskimäärin 7 kuukautta. Koulutuksen aikana opiskelijat hakevat työssäoppimispaikat, joissa he harjoittelevat ohjelmointia aidoissa työtehtävissä. Koulutus on tarkoitettu työttömille ja työttömyysuhan alaisille henkilöille.

Franco on taustaltaan kemiantekniikan diplomi-insinööri, ja hän on työskennellyt aiemmin terveydenhuoltoalalla muun muassa verifikaation ja regulaation parissa. IT-ala alkoi kiinnostaa häntä, koska se tarjoaa laajemmat uramahdollisuudet.

– Ajattelin, että jos osaan ohjelmoida, minulle avautuu uusia uramahdollisuuksia, Franco sanoo.

Koodausosaaminen avaa ovia

Opintojensa aika Franco löysi työssäoppimispaikan, jossa hän pääsi tekemään monipuolisia työtehtäviä. Aluksi Francon oli tarkoitus suorittaa vain osatutkinto, mutta työharjoittelun aikana Franco ja hänen kouluttajansa Taitotalosta huomasivat mahdollisuuden laajentaa Francon opintoja kokonaiseen tutkintoon.

– Suoritin kymmenessä kuukaudessa tieto- ja viestintätekniikan perustutkinnon, Franco iloitsee.

Franco kertoo oppineensa työharjoittelussa todella paljon. Aluksi hän harjoitteli ohjelmointia ja verkkosivujen luomista. Sitten työpaikan avainhenkilöitä lähti lomalle, ja Francolle tarjoutui tilaisuus ottaa vastuuta isommasta projektista.

– Olen työskennellyt aikaisemmin projektiympäristöissä. Tiesin, millaista projektin johtaminen on.

Projektin edetessä Franco sai paljon positiivista palautetta johtamistyylistään. Francon johtamisoppi on, että palavereissa ei keskitytä pelkkään keskusteluun, vaan jokaisella tapaamisella on oltava selkeä tavoite ja konkreettisia edistysaskeleita.

Franco kertoo, että työharjoittelussa opiskelu oli intensiivistä. Hän oppi harjoittelussa muun muassa suunnittelemaan ja kehittämään käyttäjäkokemusta ja lisäämään nettisivujen käytettävyyttä.

– Sain työskennellä sekä front- että back-end-tehtävissä, joten opin kehittämään kokonaisvaltaisesti ohjelmistoja.

Taitotalon kouluttajat tukena ja kannustajina

Franco innostui ohjelmistoalasta ja eteni nopeasti opinnoissaan. Taitotalon ICT-kouluttaja Kerttuli Ratilainen huomasi, että Franco oli motivoitunut ja halukas oppimaan.

– Franco osallistui aktiivisesti opetukseen, kyseli paljon ja teki itsenäisesti lisäharjoituksia, Kerttuli kertoo.

Kun Kerttuli huomasi Francon omistautumisen ja opiskelutahdin, hän kannusti Francoa laajentamaan opintojaan ja suorittamaan koko tutkinnon.

– Taitotalon kouluttajat olivat korvaamaton tuki. He auttoivat aina tarvittaessa ja olivat aidosti kiinnostuneita opiskelijoista. Opiskeluryhmässä oli eri tasoisia opiskelijoita, mutta kouluttajat osasivat ohjata meitä jokaista yksilöllisesti, Franco kiittelee.

Rohkeasti kohti uutta alaa

Franco kannustaa alanvaihtoa harkitsevia hakemaan rohkeasti työvoimakoulutuksiin. Vaikka päätös vaihtaa alaa ei ole helppo, Franco uskoo, että se kannattaa, jos intohimo ja motivaatio ovat kohdillaan.

– Kannattaa miettiä, haluaako tehdä nykyistä työtä vielä 40 vuoden päästä. Jos vastaus on ei, silloin on hyvä hetki etsiä uusia mahdollisuuksia. Alanvaihto vaatii panostusta, mutta se kannattaa, Franco sanoo.

Kerttuli korostaa, että nykytyöelämässä ei ole enää koko elämän kestäviä työuria. Jatkuva uusien taitojen hankkiminen läpi työuran on tärkeää. Muutokset työelämässä ovat nopeita, ja uuden oppiminen mahdollistaa työmarkkinoilla pysymisen. Taitotalo tarjoaa joustavilla ja käytännönläheisillä koulutuksillaan opiskelijoille mahdollisuuden kehittää osaamistaan ja vastata työmarkkinoiden tarpeisiin.

– Opiskelu Taitotalossa oli elämäni parhaita päätöksiä. Sain osaamista, varmuutta ja ennen kaikkea uuden työuran, Franco sanoo.

Franco suosittelee opintoja Taitotalossa kaikille, joille osaamisen päivittäminen on ajankohtaista. Hänen mukaansa opintojen aloittaminen voi tuntua suurelta askeleelta, mutta se avaa ovia, joita ei ole osannut edes odottaa.


Teksti: Johanna Rautio